WhatsApp’tan Bilinmeyen Numaralardan Mesaj Almayı Durdurun!

WhatsApp’tan Bilinmeyen Numaralardan Mesaj Almayı Durdurun!

Şüphesiz ki WhatsApp, hepimizin günlük hayatının en olmazsa olmaz, en vazgeçilmez uygulamalarından biridir. Hem hızlı iletişim sağlaması, hem görüntülü ve sesli konuşma seçenekleri, video, ses kaydı, anket vs. gibi ek özellikleri ile uzun bir süre daha tahtını sallandırtmayacağı gerçeği de söz konusudur. Bunca güzel yönlerine rağmen son günlerde kullanıcılara gelen bilinmeyen numara istekleri bir hayli rahatsız edici ve can sıkıcı olmaya başlamıştır.

Bu nedenle pek çok kişi bu mesaj isteklerini nasıl engelleyeceğine dair çözüm yöntemleri aramaktadır. Benzer bir durum yaşadıysanız konu ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.Neden WhatsApp’ta bilinmeyen numaralardan mesaj istekleri alıyoruz?
Hepimizin bildiği üzere WhatsApp’ta bir kişi ile iletişime geçebilmek için o kişinin telefon numarasının WhatsApp’ta kayıtlı olması gerekmektedir. Bu doğrultuda WhatsApp’ta bilinmeyen numaralardan nasıl mesaj istekleri aldığımızı inceleyelim.

1) Bot/Kimlik Avı Sitelerinden Gelen Spam Mesajları
WhatsApp kullanıcılarının bilinmeyen numaralardan mesaj almasının olası nedenlerinden biri botlardan gelen spamlardır. Bu otomatik sistemler, yanıt almayı umarak rastgele sayılara toplu mesajlar göndermektedir.

2) Telefon Numarası Karışıklığı
Bazen de WhatsApp’ta bilinmeyen bir numaradan mesaj almak sadece bir numara karışıklığı olması durumudur. Gönderen kişi aslında başka bir kişiyle iletişime geçmek istemiş fakat yanlışlıkla sizlere mesaj atmış olabilmektedir.

3) Pazarlama Mesajları
Bilinmeyen numaralardan mesaj almanın bir başka sebebi ise pazarlama mesajları olabilmektedir. Günümüzde çoğu şirket tanıtım amacıyla telefon numaralarını web sitelerinde ya da ürün kabul sözleşmelerinde müşterilerinden zorunlu alan olarak temin ederek diğer ürünleri için olası potansiyel müşterilere reklam mesajları göndermektedir. Tabi bu mesajlar da yine WhatsApp kullanıcıları tarafından her zaman hoş karşılanmayabilmektedir.

4) Bilgisayar Korsanları
Nadir durumlarda bilinmeyen numaralar, kötü niyetli olarak WhatsApp üzerinden iletişime geçebilmektedir. Bilgisayar korsanları, kullanıcıların kişisel bilgilerini açıklamaları için kandırmayı denemekte veya akıllıca gizlenmiş mesajlarla kullanıcıları dolandırmaya çalışabilmektedir. Bu noktada dikkatli olmak ve şüpheli mesajlarla iletişime girmemek oldukça önemlidir.

Peki tüm bu alternatifleri göz önünde bulundurarak bilinmeyen numaralardan WhatsApp mesajları almayı nasıl durdurabiliriz?

1) WhatsApp'ta Bilinmeyen Numaraları Engelleme
İstenmeyen mesajlarla baş etmenin en etkili yolu bilinmeyen numaraları engellemektir. Birini engelledikten sonra o kişinin size mesaj göndermesi veya sizi araması mümkün olmadığı gibi profilinizi ya da kişisel bilgilerinizi de görüntüleyemeyecektir.

Aşağıdaki şekilde bir kişiyi sohbetine girerek kolayca engelleyebilirsiniz.Ayrıca engellemek istediğiniz sohbeti açarak sağ üstteki menüye (üç nokta) dokunup "Engelle" seçeneği ile de engelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2) Spam'i WhatsApp Resmi Grubuna Bildirin
WhatsApp, spam ve istenmeyen mesajları ele almak için bir şikayet etme özelliği sağlamaktadır. Bir mesajın spam olduğundan şüpheleniyorsanız sohbeti açarak bunu WhatsApp'a bildirebilirsiniz.WhatsApp'ı başlatıp bildirmek istediğiniz sohbeti seçmelisiniz. Menüye (üç nokta) dokunarak ve "Şikayet Et"i seçerek işlemi tamamlamış olacaksınız. WhatsApp resmi grubu şikayetinizi inceleyerek uygun işlemi gerçekleştirecektir.

Sonuç olarak, WhatsApp'ta bilinmeyen numaralardan mesaj almak sıkıntı yaratabilmektedir fakat bunun arkasındaki nedenleri anlamak, durumu daha iyi yönlendirmenize yardımcı olabilir. Bilinmeyen numaraları engelleyerek ve spam bildirerek bu mesajların olasılığını azaltabilirsiniz.